Rozwój dziecka – 11 miesiąc życia

Rozwój dziecka – 11 miesiąc życia

Jak zawsze na wstępie przypominam, że każde dziecko rozwija się indywidualnie.
Gdy rodzic ma wątpliwości, co do prawidłowego rozwoju swojego malucha, najlepiej porozmawiać o tym ze swoim lekarzem.

Opisywane umiejętności dotyczą końca 11 miesiąca.

SIADANIE

Siedzi samo dobrze utrzymując przy tym równowagę. Ta umiejętność zostaje w końcu osiągnięta. Siedzi pewnie z wyprostowanymi nogami i prostymi plecami jak tylko długo chce.

RACZKOWANIE

Raczkuje na czworakach, czyli przesuwa się dziecko na dłoniach i kolanach. Początkowo ruchy te są jeszcze niepewne, ale wystarczy niewiele czasu a dziecko zacznie się szybko ( czasami naprawdę szybko) przemieszczać.

CHODZENIE

Chodzi bokiem przy meblach. Przesuwa się krokiem dostawnym do boku lub w miejscu zmienia ciężar ciała z jednej na drugą nogę.
Chodzi do przodu jeśli trzymamy malucha za obie ręce. Samo poruszanie do przodu jest jeszcze mało sprawne, kroki stawiane są bardzo ostrożnie.

CHWYTANIE I PERCEPCJA

Ważny miesiąc ze względu na dalszy rozwój chwytania. Dzieci w 11 miesiącu życia doskonalą swój chwyt. Pojawia się chwyt szczypcowy, czyli taki, gdzie kciuk i palec wskazujący są już zgięte ( nie wyprostowane jak w chwycie pęsetowym).
Jeśli zaś chodzi o rozwój percepcji, to dzieci potrafią bardzo sprawnie zaczynać przypominać sobie o niedawno zaistniałych sytuacjach. Na przykład potrafią sprawnie znajdować chwilę wcześniej schowane przedmioty ( np klocek,  który ukryliśmy pod naczyniem).
Z końcem 11 miesiąca dzieci potrafią zrozumieć, że przedmioty osiągnąć można nie tylko poprzez bezpośrednie ich uchwycenie ale także, na przykład, poprzez przyciągnięcie ich za pomocą innego przedmiotu ( chociażby sznurka).

 

 

*****************************************************

Post na podstawie:
„Pierwsze 365 dni życia dziecka. Rozwój niemowlęcia” Theodor Hellbrugge J. Herman von Wimpffen, Fundacja na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych, Warszawa 1995
„Vademecum Pediatrii” pod redakcją Bolesława Górnickiego, PZWL, Warszawa 1976
„Choroby układu nerwowego dzieci i młodzieży” Roman Michałowicz, Jadwiga Ślenzak, PZWL, Warszawa 1982
„Wybrane zagadnienia z neurologii dziecięcej ze szczególnym uwzględnieniem małego dziecka” pod redakcją Romana Michałowicza, PZWL, Warszawa 1971
Kilku pediatrycznych prelekcji jeszcze z czasów moich studiów
Własnych obserwacji.