Jak pobrać mocz na posiew?

JAK POBRAĆ MOCZ NA POSIEW?

Dzisiaj o pobieraniu moczu na posiew.

POSIEW MOCZU

Właściwie to samo przygotowanie do badania nie różni się w ogóle od tego przed pobraniem moczu na badanie ogólne / dokładne informacje znajdziecie Państwo w moim poście dot. badania ogólnego moczu/. Również i próbka moczu powinna być pobrana rano i oczywiście ze środkowego strumienia ( wyjątek to badanie w kierunku chlamydia trachomatis, gdzie pobiera się pierwszy strumień moczu).

Ale w tym miejscu chciałem powiedzieć o podłożach transportowych ( niewielu rodziców o nich wie, niewielu lekarzy o tym w ogóle wspomina), które znacznie ułatwiają pobranie moczu na posiew, przechowywanie próbki i transport materiału do laboratorium. Mowa tu o UROMEDIUM ( cena około 5zł, zdjęcia poniżej), czyli podłoże transportowe w postaci niewielkiej płytki zamkniętej w plastikowym pojemniku.

JAK POBIERAMY MOCZ??

Mocz oddajemy do pojemnika, zanurzamy płytkę w moczu na 5 sekund, wyjmujemy płytkę, wylewamy nadmiar moczu z pojemnika a samą płytkę wkładamy znów do pojemnika i szczelnie zamykamy.
Gdy jest problem z oddaniem moczu bezpośrednio do pojemnika ( np u małych dzieci, dziewczynek; chłopakom zdecydowanie łatwiej wcelować), wyjmujemy samą płytkę i ustawiamy ją tak, by strumień moczu ją obmył ( nie trzeba dużej ilości moczu) z obu stron ( odwracamy ją podczas mikcji). Pamiętać należy, że wyjętej płytki nie można dotknąc palcem, nie może nam ona spaść podłogę/wannę/płytki, nie można nią dotknąć skóry dziecka, ma być „cały czas w powietrzu”.
Gdy uda się dziecku obsikać płytkę wkładamy ją do dołączonego pojemnika. Czekamy aż nadmiar moczu ścieknie na dno pojemnika. Wyjmujemy ostrożnie raz jeszcze płytkę. Wylewamy nadmiar moczu. Wkładamy płytkę do pojemnika i dokręcamy.

WAŻNA INFORMACJA

Tak przygotowaną próbkę możemy trzymać w temperaturze pokojowej – nie chowamy jej do lodówki. Oddajemy do laboratorium. Najlepiej oczywiście od razu, ale w przypadku podłoży transportowych nie ma wymogu oddania próbki natychmiast.

JEŚLI DZIECKO PRZED POBRANIEM MOCZU NA POSIEW PRZYJMOWAŁO ANTYBIOTYK CZY CHEMIOTERAPEUTYK / NP. FURAGINUM/ ZGŁASZAMY TEN FAKT W ZAKŁADZIE BAKTERIOLOGII.

Na koniec zdjęcie omawianego w tekście podłoża transportowego.