Gorączka

GORĄCZKA

Czym jest gorączka?

Ogólna definicja to temperatura ciała powyżej 38C

Gdzie mierzymy temperaturę wg polskich rekomendacji?

< 3 rż w odbytnicy
3-5 rż w uchu
> 5 rż w jamie ustnej

Prawidłowe zakresy norm?

Odbytnica 36,6 – 38C
Ucho 35,8 – 38C
Jama ustna – 35,5 – 37,5C
Dół pachowy – 34,7 – 37,3C

Jakie leki p/gorączkowe i dawki można stosować u dzieci?

1) Paracetamol – dawka doustna to 10-15mg/kg/jednorazowo,
zamiennie z
Paracetamol – dawka doodbytnicza to 15mg-20mg/kg/jednorazowo(*)

Niezależnie od drogi podania preparaty paracetamolu można podawać maksymalnie 4x/dobę, tj. np. 3x podanie doodbytniczo i 1x podanie doustnie lub 2x podanie doodbytniczo i 2x podanie doustne.

2) Ibuprofen – dawka doustna to 5-10mg/kg/jednorazowo, maksymalnie do 3x/dobę
zamiennie z
Ibuprofen- dawka doodbytniczna 10mg/kg/jednorazowo, maksymalnie do 3x/dobę

Niezależnie od drogi podania preparaty ibubrofonu można podawać maksymalnie 3x/dobę.

Reasumując, leki przeciwgorączkowe w warunkach domowych można łącznie, na dobę, podać 7 razy ( 4x paracetamol oraz 3x ibufen).

Kiedy bezpieczniej stosować tylko i wyłącznie paracetamol ?

W trakcie biegunki ( ryzyko uszkodzenia nerek z powodu obwodowego działania ibuprofenu wraz z następczym skurczem naczyń nerkowych stosując leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych)
W trakcie zakażenia dróg moczowych ( ryzyko uszkodzenia nerek stosując leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych)
W trakcie terapii lekami nefrotoksycznymi ( ryzyko uszkodzenia nerek stosując leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych)
W trakcie ospy wietrznej ( ryzyko ciężkiego zakażenia tkanek miękkich o etiologii paciorkowcowej stosując leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych)

O czym powinniśmy pamiętać stosując paracetamol?

Dzieci z upośledzoną funkcją wątroby i/lub nerek powinny mieć podawany paracetamol pod nadzorem lekarza. Paracetamol nie powinien być stosowany u osób przyjmujących niektóre leki p/padaczkowe ( np. fenobarbital) czy przyjmujących antybiotyk rifampicynę. Nie zaleca się także stosowania preparatów paracetamolu po krwotokach, żółtaczce, nadciśnieniu tętniczym, niedokrwistości oraz przy skrajnym niedożywieniu ( **)

WAŻNA INFORMACJA !!!

Jeśli kiedykolwiek zdarzy się Wam, rodzicom, podać swojemu dziecku zbyt dużą dawkę leku p/gorączkowego koniecznie skonsultujcie to z lekarzem.

O dawkach toksycznych dla paracetamolu oraz dawkach toksycznych dla ibuprofenu napiszę niedługo oddzielny post, bo jest to wiedza bardzo istotna. Nie mniej jednak, każde, nawet niewielkie przekroczenie dawki zalecanej warto zawsze skonsultować ze swoim lekarzem. Na czas konsultacji ( jeśli nie jest to rozmowa telefoniczna) proszę zabrać ze sobą opakowanie leku niezależnie od postaci. W nerwach nikt nigdy nie pamięta jakie było stężenia leku.

A których leków p/gorączkowych w ogóle nie stosujemy u dzieci?

Nie stosujemy kwasu acetylosalicylowego (ASA). Przy jego stosowaniu w populacji dziecięcej istnieje możliwość wyindukowania zespołu Reye’a w przebiegu infekcji wirusowych. Wg charakterystyki produktu leczniczego nie powinno stosować się tego leku u dzieci poniżej 12 roku życia. Istnieją jednakże zalecenia, które mówią by z leku zrezygnować nawet do 19 roku życia. Wyjątkiem od ograniczenia stosowania ASA u dzieci stanowią choroby takie jak choroba Kawasaki i młodzieńcze zapalenie stawów
Nie stosujemy także u dzieci w warunkach domowych preparatów metamizolu ( Pyralgina) (***)

 

*******************************************************

Źródła
(*) Burdan, 1992; Dollery i wsp., 1999; Estabrook i wsp., 1978;Jackson i wsp., 1984; Janiec i Krupińska, 1995; Kostowski i Kubikowski, 1991; Mohandas i wsp., 1981; Necki, 1996; Ośrodek informacji Naukowej Polfa, 1995; Raińska-Giezek, 1996; Rumack, 1984; Siembab, 1993; Thibault i wsp., 1991
(**) Dollery i wsp., 1999; Mazer i Perrone, 2008; Newton i wsp., 1982; Towheed i wsp., 2003; Bray i wsp., 1992; Chomicka, 1998; Kostowski i Kubikowski, 1991; Laurence i Benett, 1987)
(***) zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego (http://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl)
Część informacji zawartych w tekście podano na podstawie artykułu „Kontrowersje w leczeniu gorączki u dzieci” autorstwa prof. dr hab. n. med. Marcin Tkaczyk, lek. med. Małgorzaty Stańczyk
Część informacji zawartych w tekście podano na podstawie pracy doktorskiej Pana Jana Błaszczaka pt „Farmakokinetyka, metabolizm i hepatotoksyczność paracetamolu po narażeniu pojedynczym i łącznym z trichloroetylenem i N-acetylocysteiną” z Katedry i Zakładu Toksykologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego pod kierunkiem prof. dr hab. Barbary Zielińskiej-Psuja, rok 2011