Skręt jądra. Zespół ostrej moszny

Skręt jądra. Zespół ostrej moszny.

Skręt jądra to jedna z przyczyn tak zwanego zespołu ostrej moszny (ZOM). Zespół ten charakteryzuje się jednostronnym zaczerwienieniem, dużą bolesnością i obrzękiem moszny.

Oprócz skrętu jądra do przyczyn ZOM należy zaliczyć skręt przyczepka jadra/najądrza, zapalenie jądra/najądrza, uraz jądra czy wodniak jądra ostry.

Jeśli już mówimy o skręcie jądra, to stan ten najczęściej dotyczy noworodków i nastolatków około 14 roku życia.
W noworodków skręt jądra to około 50% przyczyn ZOM. Jeśli Państwa maluch ma jądro niezstąpione, tym bardziej muszą być Państwo czujni, bowiem stan ten podnosi ryzyko wystąpienia skrętu jądra nawet 10-krotnie.
U dorosłych objawy ZOM najczęściej związane są z zapaleniem jądra, i wtedy leczenie jest zupełnie inne. Ta odmienność niestety może być przyczyną nie rozpoznania skrętu jądra u dzieci co doprowadzi ostatecznie do utraty jądra.

Dlatego dzisiaj o tym piszę.

OBJAWY

Skręt jądra pojawia się nagle. Dolegliwości bólowe są bardzo nasilone. Skręt jądra może być poprzedzony urazem jądra bądź wzmożonym wysiłkiem ( zwłaszcza u nastolatków). Dodatkowo może dojść do podrażnienia splotu trzewnego, a co za tym idzie do pojawienia się nudności i wymiotów. U dzieciaków przy skręcie jądra bardzo rzadko dochodzi do podwyższenia ciepłoty ciała / jest to bardziej charakterystyczne dla zapalenie jądra/.

A TERAZ UWAGA DLA RODZICÓW!

Każdego maluszka płci męskiej, który płacze, jest niespokojny i/lub wymiotuje chociaż raz rozebrać z pampersa i zobaczyć jak wygląda okolica narządów płciowych.

Przy skręcie jądra obraz jest bardzo charakterystyczny. Moszna po stronie skręconego jądra jest zaczerwieniona, mocno obrzęknięta, a do tego dochodzi charakterystyczne poprzeczne ustawienie gonady. Jądro może być podciągnięte do góry. I naprawdę nie da się tego nie zauważyć… jeśli chociaż raz zdjęto pampersa i oceniono tę okolicę.

Gdy coś takiego Państwo zaobserwują, to trzeba pilnie udać się na Oddział Chirurgii/Chirurgii Dziecięcej – nie rano, nie następnego dnia, nie po weekendzie, a od razu! Bowiem po upływie 4-5 godzin dochodzi do trwałego uszkodzenia jądra na drodze niedokrwienia a co za tym idzie jego utraty.

Jeśli chodzi o nastolatków, to zwyczajnie muszą oni wiedzieć, że gdy coś w okolicy narządów płciowych boli, mają się nie wstydzić i pogadać z rodzicem.

Więcej informacji o ZOM znajdą Państwo w artykule:
http://www.mp.pl/…/69136,zespol-ostrej-moszny-i-skret-jadra…

Kilka zdjęć:
https://www.slideshare.net/…/testicular-disorders-erectile-…
( slajdy 3 – 11, typowy obraz na slajdzie numer 8)