O czyszczeniu uszu

O CZYSZCZENIU USZU

WOSKOWINA – CO TO JEST?

Woskowina jest potrzebna. Produkowana jest przez gruczoły łojowe i potowe w przewodzie słuchowym. Kolor żółty do brązowego. Natłuszcza skórę i działa ochronnie, ba nawet przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Dzięki ruchom żuchwy oraz złuszczaniu się naskórka woskowina jest usuwana na zewnątrz razem z pyłami, drobnymi ciałami obcymi. To jaka będzie woskowina zależy od naszych rodziców ( genetyka warunkuje czy będzie jej dużo, jaka będzie konsystencja i kolor). Jeśli woskowina w uchu nie daje żadnych objawów i nie powoduje problemów, to nie musimy z nią specjalnie walczyć.

Ale 1 na 10 dzieci ma problem z zaleganiem woskowiny. To zaleganie woskowiny będzie powodować u tych dzieciaków nawracające stany zapalne przewodu słuchowego, da objawy pogorszenia słuchu ( u małych dzieci w konsekwencji wpłynie na opóźniony i zaburzony rozwój mowy) czy spowoduje ból ucha. Zalegająca wydzielina może nawet być przyczyną przewlekłego kaszlu ( poprzez pobudzenie nerwu Arnolda), wystąpienia szumów usznych, a nawet zawrotów głowy.

CO NASILA ZALEGANIE WOSKOWINY?

Na zaleganie wydzieliny mocno wpływa stosowanie patyczków higienicznych, a mówiąc dokładniej próby czyszczenia samego przewodu słuchowego tymi patyczkami. Taki model higieny uszu da nam tylko to, że woskowina w przewodzie słuchowym będzie idealnie „upchana”. Patyczków można używać tylko do czyszczenia małżowiny usznej, czyli tylko z zewnątrz, zaś samego przewodu słuchowego nie powinno się nimi czyścić. Ich stosowanie może spowodować rozwój mało przyjemnego zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego. Może także przyczynić się do perforacji błony bębenkowej a nawet dać uszkodzenie kosteczek słuchowych. Watka z patyczka zaś może przypadkowo pozostać w przewodzie słuchowym i stać się ciałem obcym wymagającym interwencji laryngologicznej.

WOSKOWINA A BADANIE PRZEDMIOTOWE

Obecność woskowiny stanowi także duży problem podczas poszukiwania źródeł infekcji. Dziecku z woskowiną w uszach lekarz nie jest w wstanie prawidłowo ocenić błony bębenkowej a co za tym idzie, nie może potwierdzić lub wykluczyć stanu zapalnego uszu – jest to istotne, gdy dziecko wysoko gorączkuje, a my szukamy źródła infekcji.

JAK ZATEM CZYŚCIĆ USZY?

By w warunkach domowych woskowinę usunąć z ucha, trzeba ją zwyczajnie rozpuścić. Używamy albo roztworów wodnych albo olejowych. Jeśli chodzi o roztworu wodne, to mamy do wyboru kwas octowy, dokuzynian sodu, nadtlenek wodoru ( popularna woda utleniona, czyli roztwór 3-5%) oraz wodorowęglan sodu. Do grupy olejowych roztworów zaliczyć należy oliwę z oliwek ( najbardziej popularną chyba aktualnie), parafinę płynna ( najbardziej popularną kiedyś) i różne inne olejki. Wszystkie te substancje działają. Która jest najskuteczniejsza – trudno powiedzieć, mimo wielu badań nad metodą czyszczenia uszu, nikt jeszcze nie wskazał najlepszej. Stosowanie preparatów w/w w celu oczyszczenia przewodów słuchowych najczęściej trwa około miesiąca. Po tym czasie uszy powinny być raz jeszcze zbadane. Gdy kuracja była skuteczna, a dziecko ma tendencje do odkładania się woskowiny w nadmiarze, można profilaktycznie, (1x/tydzień, 1x/2 tygodnie) uszy czyścić używając tego samego roztworu do czyszczenia uszu.

Gdy powyższe metody zawodzą, a czasami tak się zdarza, pozostaje nam jedynie laryngolog, który albo będzie płukał przewód słuchowy ( jeśli wcześniej stosowaliśmy miejscowe próby rozpuszczenia woskowiny w/w roztworami, laryngolog będzie miał dużo łatwiejsze zadanie) albo zastosuje mechaniczne instrumenty ( pętelki, łyżeczki czy specjalne haczyki). Skierowanie do laryngologa może wystawić lekarz pracujący w POZ.

KTO MOŻE SPRAWDZIĆ USZY DZIECKA?

Lekarz POZ